10 Mart 2011 Perşembe

Macar yemekleri haftasi

1994 yılında Tuzla’da başlayan keyifli yolcuğunu ayda ortalama 70 bin misafiri ile sürdüren Filizler Köftecisi şimdi yeni yeri ile de başarısını devam ettiriyor. Filizler Köftecisi Kız Kulesi Karşısı, 10-20 Mart tarihlerinde özel bir organizasyona ev sahipliği yapacak. Türkiye-Macaristan dostluk ilişkileri çerçevesinde ‘’Macar Yemekleri Haftası’’ düzenleyen Filizler Köftecisi, Macaristan’ın ödüllü şefi Norbert Misley’i ağırlayacak.

Türkiye’de köfte denince ilk akla gelen marka olmayı misyon edinen Filizler Köftecisi yıl boyunca farklı organizasyonlar düzenlemeyi planlıyor. Köfteyi Boğaz’a indiren Filizler Köftecisi Kız Kulesi karşısında düzenlenecek Macar Yemekleri Haftası kapsamında şef Norbert Misley Macaristan’a özgü ve lezzetli yemeklerini Filizler Köftecisi misafirleri için hazırlayacak.

1970 Budapeşte doğumlu Norbert Misley Gundel Karoly Turizm Otelcilik, Aşçılık bölümü mezunu. 1994 yılında Hotel Flamenco’da staj ile başlayan serüveni; Macar mutfağının çok yoğun olduğu ve en iyi örneklerinin sunulduğu Claudia Restoran’da çalışmaya başlamıştır ardından Cyano-Cosmo Restoran, Dış işleri Bakanlığı, Mısır- Kahire, İsrail – Telavıv ve Macaristan Büyükelçiliği Baş Aşçılığı yapmıştır son olarak Mix Restoran’da Mutfak Şefi olarak görev yapmaktadır.

Kendisi 10 – 300 kişilik heyetlere, menünün seçimi ve hazırlanması aşamasında baş aşçılık görevi yapmaktan büyük mutluluk duymaktadır. Birçok kez Macaristan mutfağını Olimpiyat ve Dünya Şampiyonluklarında takım olarak temsil etti. 2 kez usta baş aşçı ödülüyle Altın madalya ile onurlandırıldı. 2002 yılında Ulusal Mutfak Federasyonundan Prestijli Ödül olan Venesz József ödülünü aldı. Bunun dışında Ulusal ve uluslararası birçok yarışmada ödülleri bulunmaktadır.

Kaynak: Food in Life Gastronomi Yayınları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder